Bawełna organiczna to naturalna tkanina, która ma wiele zalet. Czym różni się od zwykłej odmiany tego materiału i dlaczego warto wybierać właśnie wersję ekologiczną?
Spis treści:
Co to znaczy, że bawełna jest organiczna?
Jest to jedno z dostępnych na rynku włókien naturalnych. Tkanina jest produkowana z szacunkiem nie tylko do środowiska, ale także do pracowników. Materiał posiada certyfikat, np. Oeko-Tex Standard 100. By go otrzymać, już sama roślina musi spełniać restrykcyjne wymagania. Świadczy on o tym, że włókna pochodzą ze sprawdzonych źródeł, a ich jakość jest najwyższa.
Jakie nazwy bawełny organicznej możemy spotkać? Jest ona nazywana także:
- ekologiczną,
- bio bawełną.
Bawełna organiczna wyróżnia się na tle zwykłej bawełny już na etapie produkcji. Uprawa odmiany organicznej odbywa się bez użycia środków chemicznych i sztucznych nawozów. Jest ona produkowana w czystym środowisku przy wykorzystaniu naturalnych sposobów nawożenia, np. obornikiem. Zbiory plonów odbywają się ręcznie. Pracownikom zapewnione są godne warunki pracy oraz godziwe wynagrodzenia. Dbają oni także o nawadnianie pól oraz pozbywanie się chwastów.
Plony myte są za pomocą delikatnych detergentów, które są bezpieczne dla ludzi oraz środowiska. Bawełna organiczna jest - ze względu na miejsca hodowania - o wiele czystsza niż zwykła odmiana tej rośliny. Wytwarzanie tkanin odbywa się bez niebezpiecznych chemikaliów. Barwienie bio bawełny odbywa się za pomocą naturalnych barwników, które są nie tylko przyjazne dla środowiska, ale także bezpieczne dla ludzi. Dzięki temu jest coraz częściej wykorzystywana w przemyśle odzieżowym i tekstylnym.
Zobacz także:
Czym bawełna organiczna różni się od zwykłej bawełny?
Różnice między organiczną bawełną a jej konwencjonalnym odpowiednikiem są znaczące. Choć zwykła bawełna także jest naturalnym, przewiewnym i roślinnym włóknem, różni się od organicznej już na etapie uprawy.
Wykorzystywana na masową skalę zwykła bawełna uprawiana jest w gorszych warunkach. Producenci korzystają z pestycydów, środków chemicznych, owadobójczych oraz ze sztucznych nawozów. Dzięki temu uprawy są bardziej opłacalne, a plony - większe. Wykorzystanie sztucznych nawozów sprawia także, że plony można zbierać szybciej. Producenci mogą cieszyć się większymi zyskami w szybszym czasie. Jednakże wszystko to dzieje się kosztem zarówno środowiska, jak i zdrowia ludzkiego.
Podczas zbierania plonów oraz podczas wytwarzania przędzy także wykorzystuje się środki chemiczne, które są często szkodliwe dla skóry (szczególnie maluszków). Może być ona barwiona środkami, które także nie pozostają bez znaczenia dla naszej skóry.
Bawełna organiczna, a zwykła bawełna
Właściwości bawełny organicznej
Bawełna jest naturalnym i przewiewnym materiałem. Dzięki temu w ubraniach z tej tkaniny skóra może oddychać, nie poci się nadmiernie i nie odparza. Świetnie chłonie wilgoć, przez co jest wykorzystywana do produkcji środków opatrunkowych oraz bielizny czy też ręczników. Tkaniny te są także trwałe.
Czym charakteryzuje się bawełna organiczna?
Po pierwsze: jest trwalsza. Tkanina z bawełny ekologicznej jest tworzona za pomocą gęstszego splotu, dzięki czemu nie wyciera, a po wielokrotnym praniu i suszeniu nadal wygląda bardzo dobre. Włókna są także grubsze, dzięki czemu tkanina nie rozciąga się.
Po drugie: jest antyalergiczna. To najlepszy możliwy wybór dla alergików oraz noworodków i niemowląt. Bawełna konwencjonalna może uczulać, ponieważ znajduje się na niej wiele różnego rodzaju substancji chemicznych czy środków owadobójczych, których próżno szukać na organicznej odmianie, która nie podrażnia nawet najwrażliwszej skóry.
Po trzecie: ma właściwości termoregulacyjne. Utrzymuje ciepłotę ciała. Oznacza to, że ubrania z bio bawełny są ciepłe i zapewniają świetną izolację termiczną. A gdy jest gorąco, chroni przed przegrzaniem, ponieważ jest przewiewna.
Po czwarte: jest przyjazna środowisku. Proces jej uprawy oraz późniejszej produkcji pozbawiony jest szkodliwej chemii, która mogłaby negatywnie wpływać na środowisko. Produkcja organiczna pozwala wykorzystywać naturalne środki ochrony i nawozy.
Po piąte: świetnie odprowadza wilgoć. Grubsze włókna bawełny organicznej dobrze chłoną wilgoć, dzięki czemu skóra pozostaje sucha i możemy cieszyć się większym komfortem.
Po szóste: jest bezpieczna, ponieważ musi posiadać certyfikaty, które zapewniają o jej ekologicznej uprawie i pochodzeniu. Dzięki temu możemy mieć pewność, że materiał będzie w pełni bezpieczny nawet dla największych alergików.
Po siódme: jest przyjemna w dotyku. Wysokiej jakości materiał jest bardzo miękki, delikatny i miły w dotyku. W przypadku odmiany przemysłowej ilość i jakość chemicznych środków wpływa negatywnie również na produkcję tkaniny. Jej jakość i delikatność znacznie odbiega od tej z upraw ekologicznych. To jeden z najłatwiejszych sposobów, aby rozpoznać organiczną odmianę. Dzięki temu sprawdzi się świetnie dla osób, którym przeszkadzają szorstkie faktury, mają wrażliwą skórę czy też dla niemowlaków.
Zalety i wady tkaniny organicznej
Ze względu na swoje właściwości, bio bawełna ma wiele zalet.
Podczas produkcji różnego rodzaju tkanin zużywa się ogromne ilości wody. W procesie produkcji bawełny, aby otrzymać kilogram konwencjonalnej tkaniny potrzeba aż 20.000 litrów wody, podczas gdy odmiana organiczna jest podlewana w znacznej mierze podczas deszczów, dzięki czemu zmniejsza się zużycie wody. Dodatkowo do jej oczyszczenia nie potrzeba aż tyle wody, ponieważ używa się znacznie mniej środków ochrony roślin.
Ubrania produkowane z ekologicznej odmiany są bezpieczne nie tylko dla człowieka, ale także dla środowiska.
Tkanina organiczna jest miękka, delikatna i przyjemna w dotyku. Nie podrażnia wrażliwej skóry, nie uczula i nie powoduje odparzeń. To przewiewny materiał, w którym skóra się w mniej poci. Ma właściwości termoregulacyjne i skutecznie ogrzewa, gdy jest chłodniej. Jest ona przyjazna nie tylko alergikom, ale także najmłodszym, czyli noworodkom i niemowlakom.
A jakie są wady? Z pewnością jest droższa. Wynika to oczywiście z ekologicznego sposobu uprawy oraz poszanowania ludzkiej pracy. Pracownicy plantacji upraw organicznych zbierają plony ręcznie. Plantatorzy zapewniają im godziwe warunki pracy, a co za tym idzie: wyższe pensje. Naturalne środki, np. barwniki są droższe od tych chemicznych. To wszystko przekłada się na wyższą cenę.
Ze względu na cechy bawełny organicznej, warto wybierać właśnie ją, szczególnie dla najmłodszych.
Sprawdź rownież co wikipedia mówi o bawełnie.
|